^Návrat hore
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
+421 43 539 42 02
bstevuliakova@orava.sk

Fotogaléria

Náhodný obrázok

Odkazy na stránky

Login Form

Okolie a turistika

Vitanová sa nachádza asi 8 km od poľských hraníc, na križoavtke ciest smerom do Oravíc (v Oraviciach sa nachádza Meander Park - termálne bazény, ski centrum a možnosť príjemne stráviť letnú či zimnú dovolenku) a smerom na hraničný priechod Suchá Hora - Chocholov, kadiaľ slovenskí turisti radi prechádzajú na trhy do blízkeho Nowego Targu, Zakopaného a Jablonky.

Hneď za hranicami v blízkom Chocholove môžeme obdivovať typické drevenice. Ešte viac ich však stojí na ceste do Zakopaného.


Typická stavba v Chocholove v PĽR


Orava dokáže uspokojiť každého návštevníka. Môže tu obdivovať prekrásne historické a kultúrne pamiatky, kochať sa pohľadom na prírodné krásy, naplno si vychutnať čaro pešej, lyžiarskej turistiky, či využiť možnosti, ktoré ponúka v oblasti športu.


Mesto Trstená


Okrem turistiky ponúka Orava i pomerne dobré možnosti pre športovcov. Na vodnej nádrži Orava si iste prídu na svoje tí, ktorí majú radi jachting, windsurfing, člnkovanie alebo plávanie. Rieka Orava je v súčasnosti jednou z najčistejších riek na Slovensku.

V zimných mesiacoch Orava ponúka niekoľko vhodných miest na lyžovanie s množstvom lyžiarskych vlekov v Dolnom Kubíne, Zverovke - Zuberci, Oravskej Lesnej, Nižnej, Vitanovej a pod.


Oravský Podzámok


Z historických pamiatok je pre turistov asi najzaujímavejší Oravský hrad, čnejúci sa na 112 m vysokom skalisku nad riekou Oravou v Oravskom Podzámku, v ktorom je umiestnená aj expozícia Oravského vlastivedného múzea. V Dolnom Kubíne môžu návštevníci navštíviť Hviezdoslavovo múzeum, kde sú sústredené okrem literárnych pamiatok P. O. Hviezdoslava aj jeho osobné predmety. V tej istej budove sídli i Čaplovičova knižnica.


Drevený kostolík v Tvrdošíne


Určite však zaujmú aj drevené kostolíky v Istebnom, Leštinách a Tvrdošíne, ako i kamenný kostolík na vŕšku nad Vyšným Kubínom, kaštiele a kúrie vo Vyšnom Kubíne, Leštinách a Jasenovej.

Návštevníci Oravy by nemali obísť ani ostrov umenia vo vodnej nádrži Orava, kde sa každoročné konajú koncerty vážnej hudby (Oravské hudobné leto) a kde môžu turisti obdivovať rôzne umelecké predmety ľudových rezbárov a pod. Pri potulkách pod Babou horou turisti radi navštívia aj Hviezdoslavovu horáreň na Rovniach, ktorá je dejiskom básnikovho diela Hájnikova žena.


Typické stavby v Podbieli


Pôvodné objekty ľudovej drevenej architektúry, môže turista obdivovať hlavne v Podbieli, kde tieto objekty slúžia ako originálne ubytovacie zariadenie. Pôvodné drevenice sa nachádzajú i v Zuberci (v Brestovej, kde je zriadené múzeum oravskej dediny), Habovke, Hladovke, Suchej Hore, Oravskej Lesnej, Zázrivej a ďalších oravských dedinách.
Pravidelne - na Annu (27. júla - alebo najbližšiu nedeľu) sa konajú folklórne slávnosti v Oraviciach, začiatkom augusta zase v Zuberci už tradičné Podroháčske folklórne slávnosti a mnohé iné kultúrne akcie.

 

© 2008 - 2015, Penzión Stela